Dawno zilustrowane Kamy Sokolnickiej w MWW

Dawno zilustrowane Kamy Sokolnickiej w MWW

Cykl Kamy Sokolnickiej „Dawno zilustrowane” jest pierwszym projektem artystycznym, przy którym autorka pracowała na apriorycznie zadanym materiale literackim i graficznym. Powstał z inspiracji i na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, zaprezentowany zostanie w Muzeum Współczesnym Wrocław, wernisaż wystawy odbył się 3 października o godzinie 17.

Kama Sokolnicka to autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych. Nominowana do nagrody kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo (2010) i nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2011). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Związana z galerią BWA Warszawa.
W swoim najnowszym projekcie Kama Sokolnicka podejmuje próbę dyskusji z tradycją dwudziestowiecznej awangardy literackiej. Wykorzystując kolażową formę składa na nowo obrazy z fragmentów skojarzeń, odniesień literackich i powidoków burzliwej historii prądów literackich początku zeszłego stulecia. XX wiek był bodajże najbardziej dynamicznym okresem rozwoju tego obszaru sztuki, w którym eksperyment i nowatorstwo w podejściu do słowa osiągnęły swoje apogeum. Przełożenie i rekonstrukcja tych zmian w formie cyklu kolażowych obrazów jest kolejną próbą przeczytania historii pisarstwa. W twórczości Sokolnickiej słowo pisane oraz jego filozoficzne i semantyczne konsekwencje zawsze odgrywały niepoślednią rolę jako przyczynek i źródłosłów do badania kultury wizualnej. Wystawa w MWW towarzyszy dyskusjom organizowanym w ramach MFO zatytułowanym „Blizny po awangardach” i „Opowieść o opowiadaniu”.