Pierwsza edycja LISTOPADA Z ADAPTACJĄ już wkrótce

Pierwsza edycja LISTOPADA Z ADAPTACJĄ już wkrótce

“Listopad z adaptacją” to dwudniowy przegląd, na który składa się cykl czterech spotkań na pograniczu literatury i filmu, podczas których pisarze, krytycy i filmowcy rozmawiać będą z udziałem publiczności o możliwościach języka filmowego w zetknięciu z wybitnymi dziełami literackimi. Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem Inny Kanon i będzie próbą zmierzenia się filmu z polską klasyką literacką dwudziestego wieku. Uczestnicy festiwalu będą mogli omówić i porównać specyfikę wybitnych teksów literackich w kontekście wyznaczonym filmami Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdy, Andrzeja Barańskiego i Xawerego Żuławskiego. Przegląd odbędzie się w Kłodzku, w kinie Dąbrówka. Wstęp wolny.

Program

———-

Film “Pętla” z 1957 roku, z niezapomnianą kreacją Gustawa Holoubka w roli głównej, to przejmujący debiut Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów dwudziestgo wieku. Obraz nakręcono na podstawie opowiadania Marka Hłaski, który brał też udział w pisaniu scenariusza filmu.

Akcja toczy się w ciągu jednego dnia. Głównym bohaterem jest Kuba, rozpaczliwie walczący z nałogiem pijaństwa. Po południu, wraz z narzeczoną Krystyną ma udać się do lekarza, który zaaplikuje mu kurację. Na razie musi czekać. Czeka samotnie w mieszkaniu, które przypomina nieco rekwizytornię teatru. Co jakiś czas dzwoni telefon. To znajomi, niby współczujący, a tak naprawdę wścibscy i denerwujący. Kuba nie wytrzymuje. Poirytowany wychodzi na miasto.

—————–

“Panny z Wilka” (1979) Andrzeja Wajdy to adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Film w 1980 roku uzyskał nominację do Oscara w kategorii dla najlepszych obrazów nieanglojęzycznych i do dziś uznawany jest za jedną z najwybitniejszych wypowiedzi na temat przemijania w historii polskiej kinematografii.

Niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben (Daniel Olbrychski) po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata. Julia doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę. Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu, ujawniają ich powikłane losy, dramaty, życiowe klęski.

————

“Nad rzeką, której nie ma” (1991) Andrzej Barański nakręcił na podstawie opowiadań Stanisława Czycza z tomu “Nim zajdzie księżyc”. Na styku ambitnej literatury i autorskiej interpretacji reżysera powstał unikatowy film o miłości, przyjaźni i wyrastaniu z ideałów młodości. W głównych rolach wystąpili m.in. Marek Bukowski (“Admirał”), Joanna Trzepiecińska (Marta), Adrianna Biedrzyńska (Ewa), Mirosław Baka (“Wódz”).

Początek lat sześćdziesiątych. Czterej przyjaciele: Admirał, Ataman, Wódz i Pasza włóczą się po ulicach miasteczka, piją i rozrabiają na wiejskich zabawach lub oddają się marzeniom na stacji kolejowej. Pewnego dnia Admirał zwraca uwagę na nowo przybyłą dziewczynę z obozu studenckiego, Martę. Zaczyna coraz częściej szukać jej towarzystwa, obraża się na wodza, w którym widzi konkurenta. Rodzące się uczucie sprawia, że oboje dają się łatwo zranić, narasta ciąg nieporozumień i rozstań.

————-

“Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej to jeden z najgłośniejszych debiutów w polskiej literaturze ostatnich dziesięcioleci. Co ciekawe, adaptacja Xawerego Żuławskiego z 2009 roku bynajmniej nie ustępuje pierwowzorowi pod względem poziomu emocji, które wywołuje u odbiorców. Emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Na pewno jednak nieletnich.

Silnemu (Borys Szyc) nie układa się z Magdą (Roma Gąsiorowska). Ich miłość to ciągła walka. Pełen złości Silny, niczym bolid przejedzie z zawrotną prędkością przez kilka dni swojego szalonego życia, spotykając niezwykłe kobiety: Andżelę (Maria Strzelecka) – pełną odjechanych marzeń wrażliwą dziewicę, Natę (Sonia Bohosiewicz) – starą przyjaciółkę, miłośniczkę wąchania zupek w proszku, Olę (Anna Prus) z pozoru nieśmiałą, bezwzględną uwodzicielkę, której imponuje prostoduszność Silnego oraz Dorotę (Dorota Masłowska) – nastolatkę, w której głowie dzieje się cały ten film.

—————
Przegląd dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.